Norwegian Buhund

Manchester (CCs)

Manchester (CCs) Results

Show Date 19/01/2023

Judge Mr R A W Searle

BEST OF BREED:        2125 DEUCHAR, Mrs Margaret Joan & DEUCHAR, Miss Deborah Ch RIKARLO GABLE JW – CC
Dog CC:                           2125 DEUCHAR, Mrs Margaret Joan & DEUCHAR, Miss Deborah Ch RIKARLO GABLE JW – CC
Res Dog CC:                   2126 DOSSON, Mr & Ms D & M Kligenthal Bran Mak Morn – RCC
Bitch CC:                         2133 RUMSEY, Mrs Lillian & RUMSEY, mr Michael Ch Arnscroft Di Nah May
Res Bitch CC:                 2121 BUTTERWORTH, Miss E A & BUTTERWORTH, Mrs L J Ch Koromandel Gild The Lily
Best Puppy:                    2130 KENT, Mrs N & COBB, Mrs J & COBB, Mr M Leggatts Dakota at Knytshall
Best Veteran:                 2133 RUMSEY, Mrs Lillian & RUMSEY, mr Michael Ch Arnscroft Di Nah May
Best Special Beginner: 2127 GILBERT, Miss Lucy Beatrice LEGGATTS FLY LIKE AN EAGLE

Class 746 PD (2 Entries) Abs: 0
1st:                                    2130 KENT, Mrs N & COBB, Mrs J & COBB, Mr M Leggatts Dakota at Knytshall
2nd:                                  2122 BUTTERWORTH, Miss E A & BUTTERWORTH, Mrs L J Kligenthal Einar (ai)
3rd:
Res:
VHC:

Class 747 JD NO ENTRIES

Class 748 PGD NO ENTRIES

Class 749 LD NO ENTRIES

Class 750 OD (3 Entries) Abs: 0
1st:                                  2125 DEUCHAR, Mrs Margaret Joan & DEUCHAR, Miss Deborah Ch RIKARLO GABLE JW – CC
2nd:                                2126 DOSSON, Mr & Ms D & M Kligenthal Bran Mak Morn – RCC
3rd:                                 2124 CORIN, Ms Marie & CAMM, Mr Adam Kligenthal Almuric
Res:
VHC:

Class 751 VD NO ENTRIES

Class 752 SBD NO ENTRIES

Class 753 PB (1 Entries) Abs: 0
1st:                                 2127 GILBERT, Miss Lucy Beatrice LEGGATTS FLY LIKE AN EAGLE
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 754 JB (1 Entries) Abs: 0
1st:                                   2129 IRVINE, Mrs Kirsty Ann Blackcombe Bodil at Tapui (Imp) Aus
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 755 PGB (1 Entries) Abs: 0
1st:                                 2128 REES, Dr Johanna S & GUILLOD, Mr Nicolas Draccus Obsidian
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 756 LB (2 Entries) Abs: 0
1st:                                   2129 IRVINE, Mrs Kirsty Ann Blackcombe Bodil at Tapui (Imp) Aus
2nd:                                 2132 PATRICK, Mr Michael & ASHMAN, Miss Leigh Tapui starla
3rd:
Res:
VHC:

Class 757 OB (4 Entries) Abs: 0
1st:                                 2121 BUTTERWORTH, Miss E A & BUTTERWORTH, Mrs L J Ch Koromandel Gild The Lily
2nd:                               2134 STRONG, Mrs Lisa & STRONG, Mr Alex Leggatts Dancing Queen At Draccus
3rd:                                2131 NORMAN, Mrs. Madeleine Ch ARNSCROFT DELILAH AT VEEKAY
Res:                               2123 COBB, Mrs J.J. & COBB, Mr M.J. & KENT, Mrs N.C. Knytshall Eloise RL1Ex
VHC:

Class 758 VB (1 Entries) Abs: 0
1st:                                 2133 RUMSEY, Mrs Lillian & RUMSEY, mr Michael Ch Arnscroft Di Nah May
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 759 SBB (1 Entries) Abs: 0
1st:                                2127 GILBERT, Miss Lucy Beatrice LEGGATTS FLY LIKE AN EAGLE
2nd:
3rd:
Res:
VHC: