Norwegian Buhund

Crufts (CCs)

Crufts (CCs)Show Results

10/03/2023

Judge David Cavill

Dog Challenge Certificate:                    8097 Kilgenthal Almuric (Ms M & Mr A Corin & Camm)

Reserve Dog Challenge Ceriticate:   8101 Ch Rikarlo Gable JW L5ex (MrsM & Miss D Deuchar)

Bitch Challenge Certificate:                 8109 Blackcombe Bodil at Tapui (imp Aus) (Mrs K Irvine)

Reserve Bitch Challenge Ceriticate:  8113 Tapui Starla (Mr M & Miss L Patrick & Ashman)

Best of Breed                                                8097 Kilgenthal Almuric (Ms M & Mr A Corin & Camm)

 

Best Puppy:       8095 Legatts Dakota at Knytshall (Mr M & Mrs J& Mrs N Cobb & Kent)

Best Veteran:   8098 Knytshall Noor Ul Ain (Miss S Crocker)

 

Puppy Dog

1st Place: 8095  Legatts Dakota at Knytshall (Mr M & Mrs J& Mrs N Cobb & Kent)

Junior Dog

1st Place: 8112 Leggatts Night Fever (Mr K Owens)

Limit Dog

1st Place: 8102 Kilgenthal Bran Mak Morn (Ms M& Mr D Dosson)

Open Dog

1st Place:    8097 Kilgenthal Almuric (Ms M & Mr A Corin & Camm)

2nd Place:  8101 Ch Rikarlo Gable JW L5ex (MrsM & Miss D Deuchar)

3rd Place:   8118 Ch Arnscroft in Di Ana Jack Rl1ex L4ex (Miss S Stonton)

Reserve (4th Place): 8116 Ch Koromandel Tusen Takk JW (ai) (Mrs J Shorer-Wheeler)

Very Highly Commended (5th Place): 8104 Ir Ch/int Ch Trelowen AviatorJun Ch (Mr RW & Mrs Ka & Mrs Ae & Mrs J Frost & Treadwell & Walmsley)

Veteran Bitch

1st Place:    8098 Knytshall Noor Ul Ain (Miss S Crocker)

2nd Place:  8120 Ch Ailort Just in Time (Mrs J Platt)

3rd Place:   8117 Ch Maidofcopper for Koromandel JW (imp Fin) (Mrs J Shorer-Wheeler)

Reserve (4th Place): 8114 Ch Arnscroft Di Nah May (Mrs L & Mr M Rumsey)

Puppy Bitch:

1st Place: 8107 Leggatts Fly Like An Eagle (Miss LB Gilbert)

Junior Bitch

1st Place:   8109 Blackcombe Bodil at Tapui (imp Aus) (Mrs K Irvine)

2nd Place: 8099 Leggatts Jive Talkin (Miss S Crocker)

3rd Place:  8107 Leggatts Fly Like An Eagle (Miss LB Gilbert)

Reserve 4th Place: 8103 Frotisen You Win Again Jun Ch (Mr R & Mrs K & Mrs A & Mrs C Frost & Frost & Frost -Treadwell & Flanagan)

Post Graduate Bitch

1st Place:    8099 Leggatts Jive Talkin (Miss S Crocker)

2nd Place:  8107 Leggatts Fly Like An Eagle (Miss LB Gilbert)

3rd Place:  8108 Draccus Obsidian (Mr N & Dr J & Ms B Guillod & Rees & Guillod-Rees)

Reserve (4th Place): 8115 Kata Syndattir Av Fjeldvidda at Wheatshade (imp Nld) (Mrs L & Mr M Rumsey)

Limit Bitch  

1st Place:    8109 Blackcombe Bodil at Tapui (imp Aus) (Mrs K Irvine)

2nd Place:  8099 Leggatts Jive Talkin (Miss S Crocker)

Open Bitch

1st Place:    8113 Tapui Starla (Mr M & Miss L Patrick & Ashman)

2nd Place:  8096 Knytshall Eloise (Mrs J J Mr MJ & Mrs NC Cobb Cobb & Kent)

3rd Place:   8105 Ch Kyons Dronningen Av Frostisen (Mr R, Mrs K & Mrs K Frost & Klouman)

Reserve (4th Place): 8107 Leggatts Fly Like An Eagle (Miss LB Gilbert)

Good Citizen Dog Scheme Bitch

1st Place: 8098 Knytshall Noor Ul Ain (Miss S Crocker)